Promovirana knjiga “Ratno izvještavanje BiH vs. Sirija” Muamera Ćoralića

May 20, 2016 / Friday @ 13:58

Promocija knjige „Ratno izvještavanje BiH vs. Sirija“ održana je danas na Fakultetu političkih nauka (FPN). Riječ je o master tezi magistranta FPN-a Muamera Ćoralića,  novinara i urednika na RTV Cazin.

Govoreći o samoj tematici knjige, autor, u slučaju Bosne i Hercegovine, propituje studije slučaja za koje se mnogi slažu da su među ključnim za spoznaju uloge medija u ratu u BiH.

Baveći se Sirijom, knjiga nudi detaljan pregled medijskog pejzaža sirijskih, regionalnih i svjetskih medija, s njihovim posebnim otklonima spram režima i pojedinih opozicionih grupacija. Poseban akcent stavljen je na odnos i uređivačku politiku medija iz BiH i balkanske regije – tačnije srbijanskih i hrvatskih medija – spram sukoba u Siriji, navodi se u recenziji knjige.

Kako je kazao Ćoralić, posebno poglavlje u knjizi posvećeno je tzv. Islamskoj državi, prije svega, korištenju medija od njenih pripadnika, izvještavanju ‘mainstream’ medija o ovoj skupini, ali i sveprisutnoj tezi o opasnostima od tzv. Islamske države u BiH i ulozi medija u takvoj konstrukciji.

Problematika mržnje, odgovornosti novinara za huškanje i podstrekavanje na ratne zločine, o tome da li u ratu prvo strada istina, teme su kojima se u tek objavljenoj knjizi bavi Ćoralić.

– Knjiga je produkt moje master teze na kojoj sam radio nešto više od tri i po godine. Knjiga govori o komparaciji ratnog izvještavanja iz BiH 90-ih godina i svega onoga što je prethodilo samom ratu, nakon što su se sukobi rasplamsali i sukoba od 2011. pa sve do današnjih dana i svega onog što se dešava kroz prizmu, kako lokalnih medija, tako i medija iz Republike Srbije i R Hrvatske – izjavio je Ćoralić.

Direktor Federalne novinske agencije i recenzent knjige Faruk Borić kazao je da je riječ o izuzetno značajnom štivu baš zbog toga što dolazi od mladog autora koji je napravio zanimljivu komparativnu analizu dvaju sukoba, a to su sirijski i sukob u Bosni i Hercegovini.

– Vrlo je teško praviti analizu medija i to u jednom  ograničenom periodu. Kolega Ćoralić je uzeo desetak medija, lokalnih, regionalnih, svjetskih i analizirao njihov uklon prema istim stvarima – naglasio je Borić.

Profesorica na Fakultetu političkih nauka Fahira Fejzić- Čengić, mentorica i recenzentica knjige, kazala je da je na samoj odbrani magistarskog rada potekla ideja da se rad uobliči u knjigu.

– Pred nama je vrlo čist i čitak rukopis o ratu, ratovima i ratovanju i medijskim ulogama u teškom žanru ratno izvještavanje – naglasila je Fejzić- Čengić.

Ova vrlo delikatna, zahtjevna i višeslojna tema u tek objavljenoj knjizi, dodala je Fejzić- Čengić, komparativno je ponudila izvanredne primjere i dokaze da su ratna dešavanja iz 90-ih u BiH imala refleksiju na seriju kasnijh lokalnih i regionalnih sukoba počevši od Iraka, Afganistana, Libije pa sve do Sirije, posebno u smislu novinarskog izvještavanja i pozicije oblikovanja javnosti općenito.

Informativa.ba

Pages: 1 2 5