Posjeta Historijskom muzeju BiH

Dana 13.11.2019. godine studenti Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za politologiju, Smjer: Međunarodni odnosi i diplomatija – III godina, predvođeni profesoricom, doc. dr. Sarinom Bakić posjetili su Historijski muzej BiH. U ime Historijskog muzeja BiH obratila nam se kustosica Elma Hodžić koja nam je ukazala na značaj ovakve institucije za državu Bosnu i Hercegovinu, gdje vladaju tri vrlo suprotstavljene historije i gdje je politika kulture politika razdvajanja, te da prava snaga kulture počinje u njegovanju različitosti.

Kustosica Hadžić je naglasila da Historijski muzej BiH ima potencijal da mijenja negativnu percepciju i sliku o historijskim vrijednostima u BiH, da kritički analizira historiju, podstiče na kritičko razmišljanje na bazi platforme za dijalog, ali ako to radimo na ispravan način, a ne na osnovu iskrivljenih priča iz davne prošlosti, nego na osnovu priča običnih ljudi, priča iz različitih gradova, gdje su ti i takvi ljudi mali, a i veliki heroji.

Kustosica Hadžić je istakla da Historijski muzej BiH trenutno ne raspolaže dostatnim sredstvima za sve projekte koje žele da realizuju, ali da na sreću imaju slobodu u radu i djelovanju. Po svom izboru biraju teme, što je ogromna odgovornost , rade i analiziraju priče mladih ljudi, te ih šalju na razmjene u vidu edukativnog napretka. Naglasila je da postoje određene situacije i događaji koji muzeji ovakvog tipa moraju sami da omoguće, da stalno treba biti otvoren za nove sadržaje, te da je publiku potrebno njegovati i stvarati. Kustosica Hadžić je još istakla da je Zemaljski muzej klasični muzej, dok je Historijski muzej BiH, muzej kritičkog razmišljanja, te ga mi studenti oblikujemo i stvaramo kao budući ambasadori, diplomate, politolozi, sociolozi… kao i da je individualni rast veoma bitan, gdje nas neprilike tjeraju da pravimo nove prilike.

 

Kada je u pitanju naš predmet Kultura i diplomatija, važan aspekat ove posjete, a prema riječima našeg domaćina jeste, da internacionalna i regionalna saradnja u kulturi omogućava razmjenu znanja i iskustava, kako publike tako i djelatnika u kulturi. Zajedničko promišljanje o historiji i naslijeđu pomaže brisanju vidljivih i nevidljivih granica među državama, regijama i ljudima – umrežavanjem – prostori kulturnih aktivnosti postaju prostori dijaloga, učenja i pozitivnih društvenih promjena.

 

IZVJEŠTAČ

Adna BRKANOVIĆ

III godina

Odsjek za politologija

Smjer: Međunarodni odnosi i diplomatija