Delegacija Tehnološkog univerziteta Mara posjetila UNSA | Predstavljena knjiga “Multidimenzionalna studija odnosa Bosne i Hercegovine i Malezije”

Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je, sa kolegama i saradnicima,  15. septembra 2023. godine, ugostio delegaciju Tehnološkog univerziteta Mara (UiTM) na čelu sa prorektoricom Ybhg. Prof. Datuk Dr. Hajah Roziah Janor. U okviru posjete upriličena je i promocija knjige pod nazivom “Multidimenzionalna studija odnosa Bosne i Malezije” koja je nastala kao rezultat akademske saradnje naša dva univerziteta.

 

Uz istaknut značaj internacionalizacije i međunarodnih odnosa, tokom susreta je razgovarano o intenziviranju saradnje u oblasti obrazovanja, edukacije, istraživanja, razmjene studenata i akademskog osoblja.

 

Prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu je podsjetio da je Memorandum o razumijevanju između Tehnološkog univerziteta Mara iz Malezije i Univerziteta u Sarajevu potpisan 2019. godine, te naglasio da će uskoro biti obnovljen.

„Današnji dan možemo nazvati danom prijateljstva Tehnološkog univerziteta Mara i Univerziteta u Sarajevu“, naveo je rektor Škrijelj, uz zahvalnost svim autorima na doprinosu u procesu rada na knjizi.

 

Prorektorica Tehnološkog univerziteta Mara (UiTM) Ybhg. Prof. Datuk Dr. Hajah Roziah Janor istakla je da publikacija pod nazivom “Multidimenzionalna studija odnosa Bosne i Malezije” predstavlja saradnju, internacionalizaciju i partnerstvo dviju zemalja s dva različita kontinenta, te da stoga jasno služi kao simbol dobre volje između dviju zemalja i univerziteta.

 

Knjiga „Multidimenzionalna studija odnosa Bosne i Malezije“ koja je danas predstavljena  obrađuje šest međusobno povezanih tema, koje su napisali međunarodni autori priznati naučnici iz obje zemlje. Autori su vješto procijenili savremenu problematiku između Malezije i Bosne i Hercegovine, i to njihove diplomatske, ekonomske, kulturne i obrazovne odnose, uključujući pitanja šire regionalne saradnje između jugoistočne Evrope i južne i jugoistočne Azije. Knjiga prikazuje kako su se malezijsko-bosanski odnosi razvijali tijekom vremena da bi postali ono što jesu danas.

Jedna od autorica knjige prof. dr. Sarina Bakić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu govoreći o knjizi istakla je da ona predstavlja rezultat univerzalne ideje o saradnji između država, univerziteta i ljudi. Ovaj zajednički rad, kako je navela, sastoji se od sveukupne različite teorijske i empirijske pozadine vezane za važnost prepoznavanja i razumijevanja duboko ukorijenjenih veza između Malezije i Bosne i Hercegovine dugi niz godina.

„Ovom saradnjom obje zemlje predstavljaju svoje jedinstvene kulturne i društvene vrijednosti, bolje međusobno razumijevanje, otklanjanje različitih predrasuda, poštivanje autentičnosti i ravnopravnosti kultura, jačanje povezanosti, dijaloga i solidarnosti, njegujući naše napore za mir u današnjem turbulentnom svijetu“, navela je profesorica Bakić.

 

Prof. dr. Suseela Devi Chandran, glavna urednica knjige, navela je da je današnji susret organiziran kako bi svjedočili ishodu saradnje između nacija, naučnika i članova akademske zajednice.

„Imali smo privilegiju da objavimo zaista izvanredna i sveobuhvatna poglavlja zahvaljujući autorima, posebno našim bosanskim kolegama. Njihov rad na ovoj knjizi je vrijedan doprinos svijetu akademske zajednice“, istakla je profesorica Suseela Devi Chandran.





preuzeto sa : unsa.ba