Društvena kriza i socijalni rad – ‘Buen Vivir’: Zajednička budućnost za transformativnu promjenu
Na Fakultetu političkih nauka održana je Četvrta naučna konferencija: “DRUŠTVENA KRIZA I SOCIJALNI RAD – ‘Buen Vivir’: Zajednička budućnost za transformativnu promjenu“. Konferencija je održana povodom obilježavanja 27. Svjetskog dana socijalnog rada u organizaciji Odsjeka za socijalni rad.
Svjetski dan socijalnog rada, odlukom Međunarodne federacije socijalnog rada – International Federation of Social Workers (IFSW), obilježava se svakog trećeg utorka u mjesecu martu. Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o socijalnom radu te ulogama i zadacima socijalnih radnika i drugih profesionalaca zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite i drugim ustanovama.
Odsjek za socijalni rad Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu započeo je obilježavanje Svjetskog dana socijalnog rada 2012. godine, a od 2021. ovim povodom organizira konferenciju: „Društvena kriza i socijalni rad“, dodajući svake godine naslovu konferencije i zajedničku temu koju usvoji IFSW.
Tema i geslo ovogodišnjeg, 27. Svjetskog dana socijalnog rada je: „'Buen Vivir’: Zajednička budućnost za transformativnu promjenu“, pa je stoga cilj konferencije bio dati doprinos promišljanju o primjeni načela ‘Buen Vivir’, odnosno načinu života u harmoniji sa zajednicom, sa nama samima i najvažnije sa prirodom, a u skladu sa smjernicama Globalne agende za socijalni rad i socijalni razvoj 2020. – 2023. godine. Fokus su bili izazovi sa kojima se suočavaju savremene zajednice u održivosti i promišljanjima o temeljnim potrebama i pravima ranjivih skupina i pojedinaca, te mogućnostima njihovog ostvarenja.
U radu Četvrte naučne konferencije: „DRUŠTVENA KRIZA I SOCIJALNI RAD – ‘Buen Vivir’: Zajednička budućnost za transformativnu promjenu“ učestvovalo je 40 izlagačica i izlagača u okviru 29 izlaganja podijeljenih u šest panela. Plenarno izlaganje na konferenciji na temu: „Ka postkriznoj socijalnoj državi u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi: Perspektive za transformacijske promjene“, održala je prof. dr. Maja Gerovska Mitev s Filozofskog fakulteta Univerziteta „Sv. Ćiril i Metodij“ u Skoplju.
Konferencija je bila prilika da se prezentuje, diskutuje i kritički osvrne na inovativne politike, programe i pristupe profesionalnog socijalnog rada u promoviranju i zagovaranju eko društvenog svijeta koji napreduje na uključivanju, međusobnom razumijevanju i poštivanju ljudskih prava.
Organizacioni odbor konferencije su činili: prof. dr. Borjana Miković, prof. dr. Sanela Bašić, prof. dr. Dževad Termiz i doc. dr. Anida Dudić Sijamija.
Zbornik sažetaka radova sa Konferencije je dostupan na linku: https://fpn.unsa.ba/…/Knjiga-sazetaka_Zajednicka…