Medijska evolucija do 2040. godine: perspektiva budućih medijskih profesionalaca
Konferencija “Medijska evolucija do 2040. godine: perspektiva budućih medijskih profesionalaca” održana je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Cilj konferencije je bio razgovarati o jačanju slobode govora i medijske scene uopće, te unapređenja saradnje u regionu zapadnog Balkana. Tim povodom, Fakultet političkih nauka posjetio je ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto, gdje je razgovarao sa dekanom prof. dr. Seadom Turčalom, voditeljicom projekta, doc. dr. Lamijom Silajdžić i studentima Odsjeka Komunikologija/Žurnalistika.
Studentice Emina Sućeska, Džejla Mahmutović, Elma Agić, Merima Buljubašić, Ajla Causevic, Monika Mitrović, Merjema Hodžić i Ajna Kalčo, podijelile su svoju viziju o medijima do 2040. godine. Sa profesoricom Lejlom Turčilo, Leom Čengić iz Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, Mahirom Sijamijom – urednikom društvenih medija Radio Slobodna Evropa i doc. dr. Lamijom Silajdžić, razgovarali smo o budućnosti nezavisnih, slobodnih i sigurnih novinara i novinarki, medijskoj regulaciji, tehnološkim inovacijama u redakcijama i o tome kako zajedno možemo graditi dobro informisana, inkluzivna i demokratska društva.
Konferencija je dio projekta “Mediji 2040: Osnaživanje mladih zagovarača za slobodu medija na Zapadnom Balkanu”, pokrenutog u oktobru 2023. godine. Projekat je okupio četrdeset studenata novinarstva i komunikologije javnih univerziteta iz Novog Sada, Podgorice, Prištine, Sarajeva, Skadra i Skoplja. Ovaj projekat podržan je od strane Embassy of the Netherlands in Serbia and in Montenegro kroz Nizozemski fond za regionalnu saradnju – MATRA program.
Vizija medija za 2040. godinu koji su kreirali studenti odražava svijet u kojem profesionalni i nezavisni novinari rade u sigurnom i slobodnom okruženju, oslobođeni od neprimjerenog utjecaja. Etička upotreba tehnologije ključna je u pomaganju medija da ispune svoju dužnost prema javnom interesu, postajući tako glas građana za dobro informirano, inkluzivno i demokratsko društvo.
Međutim, da bismo ostvarili ovu viziju, moramo se suočiti sa brojnim izazovima. Od političke i ekonomske kontrole nad medijima, preko napada na novinare i novinarke, do opasnosti koje predstavlja neetična upotreba vještačke inteligencije. Ipak, uz omogućavajuće faktore poput regulatornih tijela koji se bave regulacijom online sfere, hrabrih novinara i novinarki, svrsishodne upotrebe vještačke inteligencije i platformi za društveno umrežavanje, možemo osigurati prevazilaženje prepreka i graditi kvalitetnu budućnost medija.