Na FPN-u održan panel “Inovacije, samoupravljanje, nesvrstanost”

Jučer je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održan drugi okrugli stol u okviru međunarodne konferencije “ZAVNOBiH i AVNOJ 80 godina poslije: historijske refleksije i savremeno razumijevanje”.

Fokus okruglog stola pod nazivom “Inovacije, samoupravljanje, nesvrstanost” bio je osvrnuti se sa današnje distance na društveno nasljeđe socijalističke Jugoslavije u pogledu njenih ekonomskih, političkih i geopolitičkih inovacija.

Ističući nedostatak takvih rasprava u zemljama nastalim raspadom Jugoslavije, moderator okruglog stola, viši asistent Jasmin Hasanović naglasio je doprinos ovog događaja s obzirom kako je on i svojevrsni nastavak rasprave koja je pokrenuta ranije u Beogradu, na okruglom stolu Balkanskog udruženja za političke nauke na ovogodišnjem Saboru politikologa. Referiranjem na ideju nesvrstanosti u vanjskopolitičkom odnosno na radničko samoupravljanje u unutarpolitičkom aspektu, čini bitan segment ne samo u izučavanju postsocijalističke prošlosti već i osvjetljavanje filozofskih, politoloških, pa i političkih doprinosa jugoslovenskog i jugoslovenskih prostora u oblikovanju domaće, europske i svjetske političke misli i prakse.

Odbijajući zauzimanja strane u kontekstu hladnoratovske polarizacije svijeta, dr. Petar Žarković sa Institut za filozofiju i društvenu teoriju istakao je važnost razlikovanja neutralnosti od koncepta nesvrstanosti i njene idejne komponente koja počiva na proaktivnom odbijanju izbora u kojem se odbija biti objekt svjetskih konfiguracija moći i uređenja globalnog svijeta. Balkan, odnosno Jugoslavija i njene republike su na taj način, kako je to primijetila prof. dr. Cirila Toplak sa FDV – Fakulteta za družbene vede samo su u tom kontekstu mogle zaista biti smatrane relevantnim subjektima međunarodne politike. Iako je danas Pokret kompromitiran, on i dalje postoji – stoga bi mu, prema uvidima prof. Toplak, trebalo ideološko repozicioniranje, odnosno odbijanje svrstavanja spram eksploatacije prirodnih resursa te iliberalnih verzija kapitalizma, odnosno neoliberalnog koncepta liberalne demokratije. Govoreći o ekonomskoj dimenziji jugoslovenskih inovacija, doc. dr. Denis Berberović sa Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu akcentirao je važnost Pokreta nesvrstanih i njihove uloge u privredi Jugoslavije sa ekonomskog aspekta. S druge strane, iako je eksperimentiranje sa participatornim oblicima ekonomije, uprkos dobrih namjera, dovelo do značajnih praktičnih problema koji su se ogledali ne samo u ideološkom sukobu mirenja tržišnog koncepta sa socijalizmom, već i – primjerice – hipernormiranog zakonodavstva te rasta korupcije i zaduživanja. Prof. dr. Miloš Hrnjaz sa Fakultet političkih nauka – Univerzitet u Beogradu govorio je o današnjim izazovima i mogućnostima primjene politike nesvrstanosti na Balkanu sa stanovišta međunarodnog prava. Iako je konstatirao kako jednu od takvih prepreka čini i pitanje svrstanosti “u odnosu na šta” danas, prof. dr. Andrej Kurnik sa ljubljanskog Fakulteta društvenih nauka ipak smatra kako se ovi koncepti moraju gledaju kao svojevrsne alterpolitike. Sa akcentom da države više ne mogu biti subjekti tih inovacija danas, Kurnik ih gleda kao autonomne, alternativne oblike “sve-činiteljstva” koji nastaju odozdo, od mnogih, decentraliziranih središta moći.

Međunarodna konferencija traje i naredne sedmice i bit će završena u petak, 8.12.2023. godine sa okruglim stolom “Jugonostalgija, jugofuturizam, umjetnost” koji počinje u 15:00 u sali 12/P.

BH Telecom
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke
Grad Sarajevo – City Of Sarajevo
Općina Centar Sarajevo