Obilježen Svjetski dan socijalnog rada na Fakultetu političkih nauka

Obilježen Svjetski dan socijalnog rada na Fakultetu političkih nauka

 

Održana međunarodna konferencija “Društvena kriza i socijalni rad”

 

Na Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu  je danas održana treća međunarodna naučna konferencija „DRUŠTVENA KRIZA I SOCIJALNI RAD“. U skladu sa temom ovogodišnjeg 26. Svjetskog dana socijalnog rada „Poštivanje različitosti kroz zajedničko društveno djelovanje“, 37 istraživača i profesionalca iz oblasti socijalnog rada iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Srbije su izlagali svoje radove i razmjenjivali iskustva. Konferenciju su, pored dekana FPN, otvorili šef Odsjeka za socijalni rad, prof.dr. Dževad Termiz i ministrica zai rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Vlada Kantona Sarajevo, Ivana Prvulovic.

❌️Ovogodišnjom temom pažnja se usmjerila na propitivanje značaja i važnost raznolikosti u našim zajednicama, imajući u vidu da raznolikost stvara dinamična okruženja koja proizvode različite kreativne ideje i rješenja za društvene probleme. Cjelokupni koncept može se primijeniti na bilo koju zajednicu, ali i na kolektivnu društvenu akciju usmjerenu na pitanja klimatske pravde, jednakosti spolova, radničkih prava, rasne, etničke i kulturne jednakosti i tako dalje – na način da se ruše prepreke između partikularnih društvenih pokreta (npr. pokreta za zaštitu okoliša i pokreta za ženska prava), ne tako što će izbrisati njihove jedinstvene, partikularne interese, nego što će ih potaknuti na saradnju utemeljenu u spoznaji da svi dijelovi zajednice mogu doprinijeti širenju dominantnih političkih i društvenih vrijednosti, te pronaći načine za sinergičnu interakciju u oblikovanju novog svijeta, da se zajedničko društveno djelovanje odnosi na zajednički rad uz slavljenje naših razlika.

 

✅️Različitost je jedno od centralnih mjesta prakse socijalnog rada, a poštivanje različitosti jedan od ključnih principa profesionalne prakse socijalnog rada. Međunarodni etički kodeksi naglašavaju zahtjeve da profesionalci priznaju i poštuju etničku i kulturnu raznovrsnost u društvima u kojima djeluju, te da vode računa o individualnim, porodičnim, grupnim i razlikama na nivou zajednica. S druge strane, svakodnevna društvena stvarnost obilježena je brojnim podjelama koje se generiraju i konstruiraju oko rasne, etničke i klasne pripadnosti, roda, starosne dobi, socijalnog porijekla, invaliditeta, seksualne orijentacije i sl.

 

‼️Bosanskohercegovačko društvo je društvo brojnih društvenim podjela, koje se konstruiraju oko etničkih, političkih, rodnih, dobnih, regionalnih (urbano – ruralno), klasnih i drugih linija podjele. Ideje i principi multietničnosti, tolerancije i suživota u različitosti skončali su u masovnim grobnicama, a današnjim javnim i akademskim diskursom dominiraju pitanja etničke razlike, diskriminacije i jednakopravnosti maskirajući devastirajuće posljedice neo-feudalističkih politika i praksi na široj društvenoj ravni i brojne vidove diskriminacije kojima su različite društvene skupine (žene, djeca i mladi, starije osobe, osobe s invaliditetom, pripadnici-e LGBTQ populacije…) svakodnevno izložene.

 

❎️Današnja konferencija je bilo još jedno nastojanje Odsjeka za socijalni rad Fakulteta političkih nauka da reafirmira doprinos koji profesionalci u oblasti socijalnoga rada temeljem profesionalne ekspertize i odgovornosti, te snažne posvećenosti idealima profesije daju poboljšanju životnih uvjeta i humaniziranju društva omogućavajući pojedincima i skupinama pristup društvenim resursima, socijalnim uslugama i ostvari