Projekat Promoting Social Inclusion of Children and Youth – Seminar na Univerzitetu primijenjenih znanosti Erfurt

Studentice i studenti prve/druge godine master studija Socijalnog rada na FPN, u pratnji prof. dr. Sanele Bašić  – projektne ko-koordinatorice,  boravili su od 21. do 28. aprila 2024. godine, u studijskoj posjeti Univerzitetu primijenjenih znanosti u Erfurtu.
U okviru projekta ‘Promoting Social Inclusion of Children and Young Peope’ koji je finansijski podržala DAAD, na prvom od dva planirana seminara studenti/ice su kroz predavanja, grupni rad i studijske posjete imali priliku da se upoznaju i razgovaraju o ključnim društvenim problemima sa kojima se suočava  savremeno njemačko društva, izazovima socijalne isključenosti djece i mladih, ali i drugih rizičnih skupina, poput migrantske populacije, u intersekcijskoj perspektivi, te doprinosu i mogućnostima  socijalnog  rada za razvoj uključive, ključnim etičkim principima zasnovane prakse koja bi imala kapacitet za doprinijeti jednakosti šansi, participaciji, osnaživanju.
U miješanim grupama, studenti/ice su uz podršku profesionalnog osoblja sa Radio F.R.E.I. Erfurt savladavali vještine rada na planiranju i pripremi podcasta na prethodno obrađene teme.
Izrada medijskog sadržaja (podcasta)  u kojem  će prikazati, analizirati ili problematizirati određenu temu na kojoj su zajednički radili ključna je zadaća, a savladavanju vještina komunikacije s medijima i kroz medije i jedan od temeljnih ciljeva/ishoda projekta.
Ovo na tragu razumijevanja da je medijske reprezentacija socijalnog rada kompleksna i ambivalentna, u javnom i medijskom diskursu o socijalnom radu i temama koje su predmet  ove profesije se najčešće izvještava senzacionalistički, a profesionalce steteotipizira i nerijetko prikazuje nesposobnima ili neefikasnima. Cilj nam je osposobiti studente/ice da znalački koriste savremene  komunikacijske kanale i alate kako bi promicali kako kritičko i kontekstualno razumijevanje profesije i značajne uloge koju profesionalci igraju u zajednici, tako i diferenciranog pogled na kompleksnost i višeslojnost pitanja socijalnog uključivanja djece i mladih.
Ova vrlo intenzivna radna sedmica bila je bogata i kulturnim sadržajima
( Memorial and Education Site Andreasstraße) koji su doprinijeli da kontekstualiziramo povijest pokrajine Thüringen u regionalnoj i nacionalnoj perspektivi, te produbimo naše razumijevanje socijalističkog perioda i posljedice podjele i reunifikacije na današnje njemačko društvo.
Početkom juna na @FPN održati drugi seminar u okviru ovoga projekta u kojem ćemo učiti / prezentirati o bosansko – hercegovačkom iskustvu.

Zahvaljujemo se partnerskih instituciji @FH Erfurt i projektnoj ko-koordinatorici prof. dr. Christine Rehklau na uspješnoj organizaciji seminara, te svim studentima/icama na visokoj motivaciji i posvećenosti, bogatstvu različitosti perspektiva, spremnosti da napuste svoju komfort – zonu i upuste se u istraživanje novih tema i savladavanje novih znanja i vještina.

Radujemo  se skorašnjem nastavku saradnje u projektu.