Prof. dr.

Nerzuk Ćurak

Nerzuk Ćurak doktor je političkih znanosti, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, dopisni član ANUBiH,  esejist, znanstveni publicist, novinar, urednik,  javni intelektualac, mirovni aktivist… Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, na prvom i drugom ciklusu studija vodi sljedeće kolegije: Geopolitika, Međunarodna sigurnost, Nauka o miru, Upravljanje konfliktima u međunarodnim odnosima, Polemologija. Na doktorskom studiju nosilac je modula Geopolitičke studije suvremenog svijeta i Istraživanje mira u regionalnoj perspektivi.

U Centru za interdisciplinarne postdiplomske studije Univerziteta u Sarajevu, u okviru doktorskog programa Globalne studije, voditelj je modula Geopolitika i globalni poredak. Član je Regionalnog odbora Centra za napredne studije Jugoistočne Evrope Sveučilišta u Rijeci, član Regionalnog vijeća UNESCO za nauku i kulturu sa sjedištem u Veneciji, član PEN Centra BiH i Društva pisaca Bosne i Hercegovine.

Autor je knjiga Geopolitika kao sudbina: Slučaj Bosna. Postmodernistički ogled o perifernoj zemlji (Sarajevo, 2002),  Dejtonski nacionalizam (Sarajevo, 2004), Obnova bosanskih utopija. Politologija, politička filozofija i sociologija dejtonske države i društva (Sarajevo-Zagreb, 2006), Filozofija zagrljaja (Rabic, Sarajevo, 2009), Izvještaj iz periferne zemlje. Gramatika geopolitike ( FPN, Sarajevo, 2011), Rasprava o miru i nasilju. (Geo)politika rata – (Geo)politika mira – Studije mira ( Buybook, Sarajevo-Zagreb, 2016), Od erosa do polemosa. Knjiga razgovora, (Buybook, Sarajevo-Zagreb, 2018)., Zašto je Bosna a ne ništa, (Centar za kritičko mišljenje, Mostar, 2021.), Sjećanje i poricanje, Od ZAVNOBiH-a do naših dana, (Fakultet političkih nauka, Sarajevo, 2023.) Knjiga Zašto je Bosna a ne  ništa ušla je u najuži izbor za nagradu Predrag Matvejević.

Bio je voditelj naučnog projekta Vrijednosni odnos političkih elita u Bosni i Hercegovini prema Bosni i Hercegovini i Evropskoj uniji, a kao rezultat tog projekta objavljena je koautorska knjiga Politička elita u BiH i EU: Odnos vrijednosti (FPN, Sarajevo, 2009), u kojoj je zastupljen kao prvi autor. U izdanju NGO Atlantska inivijativa iz Sarajeva 2016. objavljena je koautorska publikacija Nelegalni oblici sticanja znanja na univerzitetima u Bosni i Hercegovini: Studija socijalne deformacije u akademskoj kulturi  kao rezultat jednogodišnjeg projekta kojeg je osmislio, kreirao, vodio i uredio. Također, bio je urednik pet knjiga, recenzent velikog broja znanstvenih i stručnih radova, te promotor i prikazivač knjiga različitog žanra.

od 2015. do 2023. surađivao je kontinuirano, kao ekspert iz oblasti mirovnih studija, na projektu izgradnje mira u postkonfliktnoj zajednici Pro Budućnost koji je implementirao CRS uz podršku USAID-a. U okviru internacionalnog projekta Helsinškog komiteta Norveške Gradimo mostove a ne zidove. Uloga univerziteta u izgradnji mira (2011-2014) bio je angažiran kao predavač i ekspert u oblasti Istraživanje mira i mirovno rješavanje konflikata.

Objavio je više znanstvenih i stručnih tekstova u referentnim časopisima i zbornicima u Bosni i Hercegovini, regionu i svijetu. Sudjelovao je kao uvodničar ili pozvani učesnik s referatom na međunarodnim, regionalnim i domaćim znanstvenim konferencijama, radionicama i okruglim stolovima. Učestvovao je kao autor u dva međunarodna naučna projekta koji su rezultirali objavljivanjem recenziranih zbornika. Održao je više javnih predavanja po pozivu u Bosni i Hercegovini i regiji. Stručno se usavršavao u Sloveniji, Češkoj, Mađarskoj, Italiji, Sloveniji i SAD-u. Tekstovi su mu prevođeni na engleski, njemački, francuski, slovenski, španski i arapski jezik.


link za google scholar