Historijski muzej Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Fakultetom političkih nauka u Sarajevu i Asocijacijom studenata Fakulteta političkih nauka „SPONA“ u sklopu manifestacije „Mjesec muzeja“ organizirao je 13.11.2018. godine javno predavanje i radionicu pod nazivom „Historijske osmice – 1968.“ posvećenim 50. obljetnici od studentskih protesta te iste godine.
Na javnom predavanju koje je prethodilo radionicama, potaknuta je zajednička rasprava o događajima onda i danas, kako bi se iz ugla 1968. godine otvorila pitanja razlika i sličnosti sa današnjim stanjem. Na raspravi kojom je moderirao asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, Jasmin Hasanović, govorili su prof. dr. Asim Mujkić sa istog fakulteta, te društveni i studentski aktivist, Mirza Šaćiri.
Profesor Mujkić ukazao je na nekoliko karakteristika koje su doprinijele kontekstu 1968. godine – a kao posebno zanimljiva, što se kasnije potvrdilo i kroz raspravu učesnika, bilo je raspoloženje ratnih generacija, njihovo antiratno raspoloženje i averzija spram ratu, što je rezultiralo kritičkim preispitivanjem ustaljenih obrazaca i normi ponašanja koje su do tada važile. Iako se nalazimo u sličnom historijskom okruženju – kritičko preispitivanje rata kod mladih ljudi u Bosni i Hercegovini, pa i regiji, s druge strane tabu je tema iz koje politički centri moći – prvenstveno oni etnonacionalni – crpe svoju političku moć i tako društvo drže u stanju vakuuma. Mirza Šaćiri ukazao je na teorijski i filozofski doprinos 1968. godine, ali i problem koji nosi samo i puko teoretiziranje problema – bez da se sa njima izađe na teren i nastoji artikulirati zahtjev. Projektna logika aktivizma, istakao je, ograničila je društveni i politički aktivizam u svojim dometima.
Refleksija na čuvenu 1968. godinu tako je iskorištena za debatu o problemima iz 2018. godine, pa su studenti imali priliku i da uzmu učešće na izradi transparenata, letaka, parola i drugih oblika protestne i aktivističke ikonografije koje su po završetku postavljene u holu Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, gdje će rezultati zajedničkog rada studenata ovog fakulteta biti vidljivi svim zainteresiranim do kraja sedmice.
Inače, manifestacija „Mjesec muzeja“ se već tradicionalno, treću godinu obilježava u novembru, mjesecu kada je osnovan i otvoren Muzej, a ove godine, njeni su programski sadržaju posvećeni kulturno-historijskom naslijeđu, unaprijeđivanju muzejske prakse i jačanju svijesti o važnosti muzeja. Također, jedna od bitnih komponenata ovogodišnjeg „Mjeseca muzeja“ jeste upravo uvezivanja Historijskog muzeja sa drugim, društveno odgovornim institucijama, kao što je Fakultet političkih nauka u Sarajevu.